Kastrace koček může zachraňovat životy

Published by Diana Vašková on

Situace venkovních kočiček křičí o pomoc. Každoročně stoupá množství nechtěných koťat, zraněných koček a těch, které bez pomoci a v bolestech umírají na ulicích. Spolky, útulku i hodní lidé jsou na pokraji svých možností. Nemohou zachránit všechny, i když si to moc přejí.

Celému koloběhu utrpení může pomoci jediné – KASTRACE.

Co je to kastrace a kdy kastrovat?

Kastrace kočky je jednoduchý zákrok, při které se odstraní vaječníky u samic nebo varlata u samečků. To znamená, že už nemohou rozmnožovat.

Kočičky mohou zabřeznout už ve 4 měsících. To je pro takhle malé koťátko velmi nebezpečné. Stejné platí i u samečků, kteří bývají aktivní ve stejnou dobu – tj. kolem 4 měsíce. Veterináři doporučují kastraci v tomto období, ale zle kastrovat i mnohem dříve. Více jsme se o ranných kastracích rozepsali ZDE.

Naopak kastrace v pozdějším věku může způsobovat řadu problémů. Například už se nemusí odnaučit značkování, samci mohou už přenášet pohlavní nemoci a mnoho dalšího.

Cena kastrace se pohybuje kolem 1 500 Kč za holčičku a samci se kastrují kolem 1 000 Kč. Zákrok je snadný a rychlý. Už tentýž den máte svého kočičího miláčka doma.

Koho oslovit s kastrací toulavých koček?

Pokud se k vám zatoulala cizí kočka nebo kocour a vy se chcete vyhnout tomu, že bude do nekonečna rodit koťátka u vás na zahradě, můžete se domluvit se spolky a útulky v okolí bydliště.

Anebo můžete využít kastrační programy. Například:

Kastrační program FELITI, který provádí kastrace po celém Česku. Hradí kastrace, léky na bolest, antibiotika dokonce i ošetření špatných zoubků. 🙂 Naopak nehradí odblešení či jiné zákroky než kastrace.

Více ZDE.

Útulek v Lanškrouně provozuje svůj kastrační program a od loňského roku se jedná o více než 50 kočiček, které byly vykastrované a vypuštěné. Přispět můžete i vy.

 

Co dělat, když najdu kočičku, která potřebuje pomoc?

V případě, že najdete kočičku, která není v dobrém zdravotním stavu a neznáte majitele, tak neprodleně kontaktujte Městskou Policií. Ta má ze zákona povinnost se o zvíře postarat a předat ho příslušným orgánům – útulku anebo rovnou na veterinární kliniku.

Útulek v Lanškrouně přijímá zvířata z rukou MěP nebo se souhlasem odboru životního prostředí/starostů smluvních obcí.

Kočičky od majitelů přijímáme pouze po dohodě s vedoucí útulku Renatou Kristkovou – tel. 724 813 222 na základě volných kapacit. Kam se obrátit v případě, že jsme plní se dozvíte ZDE.

Stáhněte si prosím leták 👇 a šiřte jej dál. Kočičky vám poděkují

Categories: Aktuality